Alla inlägg under april 2022
Fredag och nu är helgen här igen. Var vi inte nyss lediga?! Veckan har gått snabbt även om det inte alltid känns så. Igår hade jag en dålig dag (och det hade visst flera i familjen! Dvs alla i familjen!) så när klockan var nio hade alla redan gått och lagt sig. Så därav inget blogginlägg igår. Gårdagen bjöd väl inte på några större glädjeämnen mer än att jag lyckades ta några fina kort på mina barn (där de faktiskt ser ut som de är bästa vänner för två sekunder!).
Idag har varit en bättre dag för hela familjen. Barnen och jag hade sovmorgon innan förskolan för att Martin sedan fick hämta dem och jag hade stängningen på jobbet. Men till quizet hann jag (nästan!) var bara fem minuter sen! Och vann gjorde vi också! Det var på tiden det! Enbart 3 poängs fel och 2 poängs marginal ner till tvåorna! Tjoho! Sen åkte vi hem, nattade barn och jag kollade på masked singer och Martin åkte och quizade igen! Nu har jag planerat för en god natts sömn (önska mig lycka till för det verkar som några familjemedlemmar har fått nattlig hosta dock!) så min goda nattsömn lär vara hotad!
Max sitter i Ejes knä och de ser så kärleksfulla ut!
Du och jag brorsan!
Nu gick de i vält!
Mys!
Dagens quizvinst!
Nu ligger jag nedbäddad i rena lakan och är själv nyduschad. Det kan vara en av de bästa känslorna ever! Skulle jag någonsin vinna multum på eurojackpot så är det en av uppgifterna min anställda städerska ska ha. Inte att duscha mig då alltså, utan att byta till nya sängkläder, och det ofta! Minst två-tre gånger i veckan! Bara för det är så skönt att gå och lägga sig i rena lakan! Nu fick jag dock byta mina lakan själv, så denna gången drog Martin vinstlotten som bara kan gå raka vägen och lägga sig sen när jag spelat dator färdigt! Han har sina onsdagar och söndagar då han spelar datamatch på sitt spel typ. Då har jag egentid med mig själv! Idag har jag läst i min bok, alltså den är så spännande nu, att jag kunde ha läst klart hela på en gång. Men då hade jag varit klar sent inatt. Det blir en lång dag imorgon då om jag hade gjort det. Så jag får ta lite åt gången. Men klart läsvärd som alla Kristina Ohlssons böcker är! Isbrytare heter boken och är den andra i en serie av böcker som hon skriver just nu! Nu ska jag ialf sluta blogga för idag för att spana in rean på barnkläder på HM innan jag somnar, dvs jag hoppas jag hinner öppna HM-appen innan jag somnar! Haha!
#renasängkläder #eufori #omjagvoremiljonär #KristinaOhlsson #isbrytare
Då var vi tillbaka i verkligheten igen! Jag och Martin har jobbat och barnen har varit på förskolan. Som tur är har solen lyst idag och det har varit riktigt skönt ute. Det underlättar när man ska in i ekorrhjulet igen. Och märkligt nog är det ju redan onsdag imorgon och sen går veckan utför, även om jag jobbar till 16.45,15.30 och 17.15 resten av veckan! Suck med stängningen på en fredag! Men det är bara en fredag på 8 veckor så jag överlever det med! Nu ska jag försöka läsa lite innan jag somnar, imorgon har jag sovmorgon. Undra om Elliot har fattat att vi har det!? Hahaha! (Idag vaknade han halv sex!)
Huliganen som inte vet vad en sovmorgon är!
Jaha ja då var denna långledigheten slut. Hur sjutton kan det gå så fort varje gång man är ledig? Imon väntar vardagen igen med jobb, förskola och gissningsvis snart även vab igen. Men just nu är vi friska och dagen har vi spenderat både inomhus och utomhus!
På förmiddagen var vi ute och lekte på lekplatsen och gick på promenad. Efter lunchen när Elliot sov och Martin var och handlade passade jag på att baka lite. Det var ju den där överblivna smördegen som jag bakade med idag också. Men idag blev det smördegssnurror med nutella i. Mumma! (Pirogerna från igår är redan uppätna, det är ett gott betyg!) men la bara nutella i smördegen och snurrade runt den, penslade nedläggning, gräddade och så vips! Klara!, lätt som en plätt!
Sen på eftermiddagen skulle de bytas lite däck. (Ja, vi är sena iår igen!) men med det här aprilvädret som varit iår så går uppenbarligen ingen säker längre. Men men, det krånglade i alla aspekter och tog typ hela eftermiddagen och kvällen men nu är alla åtta däck bytta! (Bra jobbat Martin) nu sitter han förövrigt och skruvar ihop vår nya elgrill (på order av mig!) så vi kan börja grilla på vår balkong snart! Vi har även fixat vår sänggavel vi köpte på Ikea härromdagen, så nu står även den på plats! Det börjar arta sig det här!
#baka #nutellasnurror #annandagpåsk #utelek #bytadäck
Utelek på förmiddagen!
Mina nutellasnurror!
Mellis utomhus!!
Äpple är gott! Han slukade allt inklusive kärnhuset! Hahaha! #fixarfrasse
Elliot gungar!
När Martin bytte däck ville Elliot ge bort vår däckfälg till grannens katt! Hahaha!
Sen tog han dubbla haklappar till middagen!
Idag har jag haft en P-dag, väldigt passande de det är Påskdagen dessutom! I förmiddags så bakade jag nämligen piroger för första gången i mitt liv! Vi hade överbliven smördeg så jag googlade fram ett recept, gjorde om det lite och vips så hade jag gjort egna piroger! Jag stekte gul lök, bladspenat och sen hade jag i fetaost och la röran i smördegen, penslade med ägg och strödde sesamfrön ovanpå! Alltså de blev så goda! Jag är döstolt!
Kring lunchtid packade vi in hela familjen i bilen och åkte till norrahammar och grillade korv i Martins kusins trädgård. De bodde grannar med oss på Torpa back in the days, men sen flyttade vi till bäckalyckan och de är numera bosatta i Norrahammar. Så nästan hela Martins släkt på hans mammas sida var med och grillade och mina barn var precis som väntat överallt och ingenstans! Satt nog ner max 10min sammanlagt på 3h.. så när vi kom hem var alla väldigt trötta, speciellt jag som har lite ont om energi ibland. Så jag tog en tupplur i soffan med innan vi hämtade lite mat från McDonalds. Men sen kom jag in i andra andningen och gjorde iordning på balkongen. La ut mattan på golvet och gjorde några blomsterarrangemang som jag ställde på balkongbordet! Ska bara se till att komma ihåg att ta in dem varje kväll nu då, annars lär de ju frysa ihjäl! Så ja, vi se om de har överlevt till nästa helg! Nu tänkte jag sätta mig och läsa lite, men grannarna spelar orientalisk musik på högsta volym så kanske överväger min ljudbok istället! Hahaha!
#piroger #hembaktapiroger #grilla #påskdagen #släktgrill #plantering #påsk
Min piroger in the making!
De svällde ordentligt men blev supergoda! Fyllning: lök, bladspenat och fetaost
Max på grillparty!
Elliot på grillparty!
Krocketmästaren, som två minuter senare skrämde slag på katten Hasse!
Vätskepaus!
Soldyrkarna!
Blommorna vi köpte till Annie och Emil! Jag och Martins syster hade köpt exakt likadan bukett! Great minds think alike!
Mitt lilla blomsterarrangemang!
Fixar-Frasse är givetvis och hjälper till!
Påskaftonen började med lite alonetime för mig själv. Igår hade jag barnen och Martin fick alonetime (han sov). Jag däremot har ju svårt att somna om så jag drack kaffe och läste bok i nedkrupen i sängen medan Martin och barnen härjade i vardagsrummet. Så skönt! Sedan var vi ute på förmiddagen och lekte med barnen i det fina vädret. För att sedan efter lunchen lämna barnen i Martins mammas vård för att shoppa på IKEA. Jag har nämligen fått för mig att nu banne mig ska vi göra något åt vårt sovrum. En lättare makeover så det känns lite mer hemtrevligt. Så vi har idag bland annat köpt sänggavel, sängkappa, gardiner, skenor till gardinerna, ramar till väggarna och även kollat på en eventuell matta. Så nu börjar den lilla makeovern (efter snart 2 år i lägenheten!). Det mest komiska idag var väl när vi står på IKEAS varuutlämning och inte får in sänggaveln i bilen för våra bilbarnstolar är i vägen. Men istället för att montera ner hela baksätet av bilen så ringde vi Fixar-Frasse den äldre (min pappa) som snällt fick komma med en bil utan barnstolar och köra hem sänggaveln.
På eftermiddagen var vi ute en sväng till med barnen och sen kom mina föräldrar hit och lagade mat och bjöd oss på. Mycket gott och trevligt! Nu är man dock rätt mör efter några timmar utomhus, shopping på IKEA och massa mat och en lång dag med våra två vilddjur!
#ikea #sänggavel #shoppa #påskafton #fixarfrasse
06.30 satt jag redo i sängen med kaffe och bok!
Lek på lekplatsen!
Barnfri tid i bagageluckan!
Påskaftonsmiddag!
Kycklingkören är på plats! #påskpynt
Elliot öppnar påskägg!
Tårta!
Tack och godnatt!
Idag har vi haft lite äggletarjakt här hemma. Max och Elliot skulle leta efter ägg med siffror på. Max han letade för fullt, Elliot var noll intresserad utan hittade massa bollar han istället ville leka med. Men skatten hittade Max till både han, Elliot och Martin. Barnen fick nya hinkar och fruktstång! Martin fick godis! Och Hua vad godis vi ätit idag och en liten påse chips. Så nu sitter vi i soffan och mår lite lätt illa. Det är nackdelen med påsken det, att det blir så mycket godis! Eller ja inte för barnen för de äter inte godis (än!) men Jag och Martin får skärpa oss resten av våren sen!
Annars har vi hängt lite på balkongen då solen värmde gott på eftermiddagen. Försökte få ett kort på barnen där båda tittade i kameran, det är (nästan!) stört omöjligt! (Ni får se här nedan). Nu har vi iallafall sett masked singer och ska om en liten stund vandra mot sängen, men först lite cannelloni mackaroni av Lasse Holm!
Max har äggletarjakt i fullfart!
Men tillslut så tittade båda in i kameran!
En era är förbi. För nu är det slut! Jag har läst klart den sista boken i sagan om isfolket! 47 böcker är utlästa på vad jag tror är lite mer än ett år! Såg nämligen att jag budat hem böckerna på tradera 28 april förra året. Och då när jag började läsa dem jag fått hem så hade jag redan lyssnat på de sex första som ljudbok! Men 47 böcker för en småbarnsmorsa är ändå en eloge! Jag har ju som mål att läsa 50 stycken böcker nu under 2022 så jag håller i min trend!! Jag är redan sugen på att läsa om vissa böcker i serien, men de får vänta! Jag har enorma högar som väntar på att bli läsa först! Undra vad jag ska välja nu bara. det tar tid bara det ibland att välja just en ny bok som man är sugen på att läsa! Har fem timmar kvar på min ljudbok med! Så får väl försöka bli klar med den under påskhelgen nu!
#läsa #läsmål #böcker #saganomisfolket
Nu är de utläsa hela min långa rad av böcker!
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | |||||||
4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 |
|||
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | |||
18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | ||||
|