Alla inlägg under juni 2018
Idag har det varit Sveriges nationaldag och den har vi firat i stadsparken.. eller firat och firat.. haha det vet jag egentligen inte.. vi köpte med oss mat från mr rice och satte uppe vid kanonerna på berget och åt vår mat med utsikt över Jönköping. Sedan gick vi på fågelmuseet, idén fick vi efter att mina mostrar var här för några veckor sen! De fick aldrig gå men det gjorde vi nu! :) sen var vi vid ankdammen och kollade på ankorna, och vi såg en så söt bebisanka som övade på att dyka i dammen! Sen gick vi i stadsparken och kollade på alla olika djuren och på ruinerna av bäckabykyrka sedan for vi hemåt igen! En alldeles utmärkt utflykt efter gårdagens grillkväll hos Cattis och Johan (vi var nog hemma tolv inatt!) sen vaknar jag ju alltid super tidigt så är redan trött nu, men klockan är bara halv sex så får väl hålla igång lite till får jag gissa!
#nationaldag #stadsparken #utsikt #mat #fågelmuseet #ankdammen #jönköping #utflykt
Den lilla söta ankungen syns knappt!
Ja nu har jag väl inte räknat med alla små issjöar i Lappland! Haha, men för oss Jönköpingsbor är det allmänt känt, Vättern är svinkall! I vintras så frös inte hela sjön men fan nästan på.. det var en bra bit ut som det fryst. Och i vanliga normala fall betyder det att sjön är svinkallt till möjligvis i slutet av augusti (om man ha tur). Iår måste vi haft en jäkla tur, igår den 3juni låg vi på playan ala vätterstranden tillsammans med halva jönköpingsbefolkning.. flera kilometer av sandstrand packat med folk! Och jag badade! Flera gånger om! Jag är ju badkruka, men sen jag träffade Martin har det blivit bättre.. men han är snarare ett vattendjur på halvtid.. men i vilket fall så va vi inte ensamma om att bada utan alla badade! Synen man såg igår brukar man kunna se i slutet av augusti.. inte i början av juni! 30grader varmt och strålande sol.. hade som vanligt ett lager av röd nyans när jag kom hem men vips idag så är det borta! (Ja tro nu inte jag blivit skitbrun, utan det går typ tillbaka till vit igen!) Hahaha! Vi satsar på lite färg på Rhodos sen!
Annars idag har jag officiellt sommarlov hela sommarn lång! Skattepengarna väntas in i nästa vecka och tandläkarpengarna har jag fått tillbaka av försäkringsbolaget och vår resa är redan betald! Så nu kan jag bara njuta och göra saker som jag inte hunnit på länge! Fast jag börjar nog att gå till biblioteket.. kan ju alltid finnas några guldkorn att stoppa ner i väskan!
#måndag #sommarlov #ledig #söndag #premiärdoppivättern #vättern #sol
Bästa sättet att börja sommarlovet! #boktjuven
Idag har vi för en gång skull inte badat, vilket vi gör typ varje dag i denna galna värme! Och idag har det varit på topp, sååå förbannat varmt, men inte ska vi klaga! Men i vilket fall så gick vi ner till Liljeholmen för att gå ut och gå med Herman lite. För om inte vi har badat idag så har Herman det! Han hoppade i Vättern frivilligt flera gånger om! Fast han simmar inte direkt runt utan plaskar runt lite så han blir blöt om tassarna, magen och hakan.. haha, han ser så rolig ut när han badar, men det var nog skönt tyckte han (vara kolsvart med tjock päls kan inte va superkul i tropisk värme!) men Martin satte sig på en sten en bit ut i vattnet och väntade och vips hade knähunden kommit farande och satt sig i just knät.. Hahaha. Martin blev en aning blöt men Herman va nöjd!
Efter hans badande åt vi lite lunch med Martins mamma och sov en tupplur på en kvart! Sen var det dags att gå hem igen! Och efter det har vi varit helt slut.. inte konstigt om man får för sig att sammanlagt gå typ en mil på typ Sveriges varmaste dag!
#bada #vättern #hund #pug #mops #herman #värmebölja #träna #svettigtidag
Ja nu är det 1 juni och jag sitter på balkongen med mitt kaffe och min bok jag läser just nu. Med andra ord ingen brådska här inte! Jag hade i tisdags min sista redovisning för terminen (vilket jag redan är godkänd på) och har bara min rapport kvar att skicka in, den är jag typ klar. Det är bara mammas sista review den ska gå igenom! Sen är det klart! Jag har klarat ett helt år på bibliotekshögskolan! Wow! Bra jobbat! Nu kan jag snart njuta av mitt sommarlov och försöka komma ikapp med min stackars trötta hjärna! Vi började med återhämtningen genom att boka en resa igår. Vår första gemensamma, den blir till Rhodos stad den 1juli! Så gott! Det blir skönt att komma iväg lite!
Annars har jag inte bloggat på ett tag nu, men det är för vi gör typ samma saker varje dag och tiden bara rinner iväg! Läser, pluggar, solar, badar och umgås.. men jag försöka bli bättre på att uppdatera, jag lovar! Hehe.. nu ska jag fortsätta min mordgåtan tillsammans med Agatha Christie!
#snartsommarlov #plugga #läsa #agathachristie #ochsåvardebaraen #kaffe #fredag #1juni
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 |
|||||||
4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 |
|||
18 | 19 | 20 |
21 |
22 |
23 |
24 | |||
25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 |
||||
|