Alla inlägg under augusti 2024
Idag började vi skörda på balkongen. Ja, om man inte räknar in jordgubbarna som vi redan ätit upp! Men de har vi ju faktiskt inte planterat själva utan köpt som färdiga jordgubbsplantor! Men i vilket fall var det skördedags för vissa tomater så ropade på mina hjälpredor! (Mina barn) och bad dem hjälpa mig, de hittade tolv röda tomater som plockades av från plantorna. Dessa delade jag och täckte med olja och kryddor och körde dem i ugnen och åt som grönsak till maten! Så gott! Nu är det bara gröna tomater som väntar på att mogna. Så jag passade på att räkna dem och fick det till 60 tomater. Herregud 60 tomater till!! Vi kommer äta tomater ända till påsk. Och på det har vi också paprikor som är flera stycken som väntar på att skördas! Jag är snart en självförsörjande grönsaksodlare här på min lilla balkong!
#skörda #tomat #paprika #odla #plantera
Vi tar varsin!
Mamma här under är en stor!
Mamma vi tar bort det här gröna på.
12 tomater!
Varma tomater och köttfärssås och spagetti!
Här står de i februari månad (ett halvår sen) och planterar sina tomater och paprikor!
Då var det dags för Piff och Puff att dra igång höstens fotbollsträningar. Varje onsdag är vi nu uppbokade på fotboll med båda våra grabbar. Idag var de i samma grupp och till och med i samma lag när de spelade mot varandra på träningen! Jag och min mamma hängde med på träningen medan Martin han har åkt till Linköping med sin pappa och två herrar till. De skulle quiza, och jag gissar att Martin hade kunnat åkt själv och vunnit ändå! För vann var precis vad de gjorde! De hade ett halv poängs fel! Hahaha! Synd att de inte klämde full pott! Det gjorde vi nämligen när vi quizade i Linköping senast (för hundra år sedan, någon gång när Max var väldigt liten och Elliot inte ens var gjord!). Men nu ska en väldigt trött Helena sova för idag, för imorgon vankas en ny tidig dag! Men snart är det helg!
#fotbollsträning #fotboll #bollibompa #quiz #linköping
Fotbollsträningen är nu igång igen!
Vinst och bara ett halvt fel!!
Nu har jag haft två långa dagar på jobbet. Jag brukar ju ha det, lång måndag och lång tisdag. Sen går veckan utför. Men jag är också lite trött och sliten just nu. Men idag efter barnen somnat tog jag tag i det blåa i mitt blåa och vita pussel! Och som jag gjorde det! Allt blått är nu klart och jag har bara massa vitt (och lite gult) kvar istället! Hahaha! Typiskt! Men det är bara att bita i! Snart så! Snart är du där!
#pussel #pussla #1500bitar #santorini
Idag på förmiddagen var jag och handlade själv! Vilken lycka! Att få gå i sin egen takt, och bara vara tyst och lyssna på ljudbok! Vilken värdefull (och dyr!!) egentid! Martin var ute med barnen under tiden och kom och mötte mig vid bilen och var alla kassarna!
På eftermiddagen ville barnen åka till lekplatsen med den röda fisken. Den ligger nära där Martins mamma och pappa bor. Så vi åker ofta förbi på vägen hem och just då kan man ju inte stanna och leka för man ska ju just hem. Så nu åkte vi dit, förövrigt en himla rolig lekplats. Och det bästa av allt, utsikten! Där kunde vi sitta på en bänk och bara njuta av Vättern i all sin prakt medan barnen lekte! Livet! Sen kom farmor förbi (barnens farmor alltså) och vi gick hem till dem, fick lite mat och barnen fick ett bad!
Sedan kom ett kära återseendet (speciellt för Max!) vi träffade hans bästa vän som nu börjat förskoleklass och inte går kvar längre på förskolan, så barnen lekte tillsammans utomhus en stund innan läggdags! Det var en glad och lycklig Max som gick hemåt sen! När barnen somnat tog jag tag i att pussla mitt vit/blåa pussel över Santorini, någon gång måste jag ju bli klar! Men idag tog jag iallafall ett steg i rätt riktning! Heja mig!
#egentid #handla #lekplats #vätterstranden #leka #bästavän #pussel #pussla
Lekplatsen den röda fisken!
Nu är barnen i magen på fisken!
Där är barnen i fisken och ja njuter av
Denna utsikten!
Två rena barn, för en stund. Sen lekte de i sandlådan igen efter badet! Typiskt!
Nu börjar det likna något iallafall!
Ja idag skulle jag bara ta en kort sväng förbi torget och en sväng in på röda korset. Brukar gå i lite second hand butiker med jämna mellanrum och kolla efter böcker jag tycker jag saknar. (Vilket är alldeles för många och jag hittar alldeles för få!) så jag brukar faktiskt gå därifrån tomhänt. Men så gick jag en sväng bland kläderna och hittade en ny tröja för 40kr! Check! Som hittat! Den kan knappt ha varit använd! Jag är nöjd, trots att det inte blev någon ny bok.
På eftermiddagen var vi vid västra förskolans lekplats och lekte innan vi gick hem och grillade revben! Mumsigt värre! Dock är det mest ben och inte så mycket kött. Och inte heller det mest skonsamma mot mina fejkade plasttänder. Men gott ändå!
#rödakorset #secondhand #tröja #lekplats #grilla #revben
Min nya tröja! 40kr
Lek på västra förskolan!
Grilla!!
Helt plötsligt blev det sådär varmt igen. Det var det ifs redan igår, men då var jag ju på kyrkogårdsvandring med alla pensionärer. Men idag tog vi tillfället i akt och tog en svängom upp till axamobadet och tog oss ett dopp. Synd och säga att det var varmt men låt oss kalla det uppfriskande! Vi byggde kungliga slottet och vallgravar och vattenbanor på stranden. Doppade oss gjorde både jag och Martin och barnen badade allt utan huvudet! En trevlig eftermiddag efter jobbet, imorgon är det redan fredag! Vad tog denna veckan jobbvecka vägen?
#bada #varmt #värmebölja #axamo #jönköping
Vi börjar med ett kort från gårdagens kyrkogårdsvandring där vi fastnade på kort och hamnade på Facebook!
Max blickar ut över sjön kallar vi detta foto!
Elliot står vid stranden och ska spruta vatten.
Grävandet är igång!
Elliot i förgrunden sprutandes vatten och Martin och Max sitter på bryggan i bakgrunden.
Idag var jag på en event med mina föräldrar och Inger, en kyrkogårdsvandring! Och tro det eller ej, det var en riktig munter tillställning! Det var på dunkehalla kyrkogård i Jönköping. Först var det ett band som spelade lite olika låtar i ca en halvtimme, sen började vandringen, guidad av Lennart Angselius. Vi gjorde olika stopp vid olika gravar där en teaterföreställning ägde rum kring den lokala kändisen som låg begravd där. Vi besökte bland annat en sjökapten, några kvinnliga kända målare/konstnärer. Moster Person, någon diktare Wallin någonting. Sedan även Olle Widestrand (tonsättare, kompositör) som
Skrivit en låt som vi ofta sjunger på jobbet, galen i glass! och självklart även Stefan Liv (hockeymålvakt) och Calle Örnemark (konstnär) (han hade jag inte ens koll på att han var död!) haha! Mitt i vandringen bjöds det på fika också! Och vad mycket folk det var, flera hundra stycken! Helt galet mycket! Och flera av våra grannar från området var också där! Vi var tre grannar från vårt hus, två från huset bredvid och så mamma, pappa och Inger med! Men sen bor vi ju också ett (långt) stenkast från kyrkogården också! Sveriges vackrast belägna kyrkogård! Den utsikten är inte många döingar som har!
#kyrkogårdsvandring #dunkehallakyrkogård #dunkehalla #jönköping #ollewidestrand #stefanliv #calleörnemark
Bandet spelar utanför kapellet som jag fick lära mig att det har stod där sen slutet på 1800-talet!
Stopp vid sjökaptens grav!
Dagens sällskap!
Fikapaus!
Stopp vid Stefan Livs grav!
Här ligger Calle Örnemark begravd!
Ja nu har ju inte jag tagit körkort, det har jag redan ett sen nästan 14 år tillbaka! Men min lillebror!! Hurra hurra hurra! Min lilla (läs aslånga) lillebror, tänk att du ska köra runt i en bil nu! Mina barn ringde och sa grattis innan och sa att de ville åka med morbror.. han lät inte fullt överlycklig att köra runt på två tjatande barn i bilen! Hahaha! Men tänk att han kan köra runt på oss nu! Det ser jag fram emot!
Sen har även dagen innehållit jobb (typ hela dagen) och 45min bilkö hem. Älskar verkligen vägarbetet vid jordbron.. not! Men kom hem till två barn och sambo som lagat mat till mig så det stod på bordet när jag kom hem! Lyxigt! Men sen somnade de allihopa vid åtta snåret. Jaha! Kul familj! Jag har suttit på balkongen och njutit lite av tystnaden och sen gjorde jag en insats för min tå. Nageln har ju vippat hit och dit sen jag slog i den i kundvagnen på maxi för 1,5 vecka sen. Och nu är den av! Tjoho äntligen säger jag till det med! Nu är jag bara innehavare av nio tånaglar! Men den växer ju ut igen någongång! Men det ser faktiskt riktigt fint ut, om jag får säga det själv! (Finns foto under för den som vill/inte vill se!)
Snart väntar även sängen för mig men först lite mer njutning av tystnaden!
Halvvägs igenom var jag typ här..
Här var de still och sams i 5min
Min lilla lilltå ser faktiskt ganska fin ut, även utan nagel!
Här är han som senast jag var ute var fyllechaffis åt min cykel, nästa gång får han hämta mig i bil! Woop woop!
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 |
4 | ||||||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 |
11 | |||
12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | |||
19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | |||
26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 | ||||
|